Kredyty samochodowe

Jak działa kredyt samochodowy?

Jak działa kredyt samochodowy?

Zaciągając zobowiązanie kredytowe, warto mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Mechanizm udzielenia kredytu jest w gruncie rzeczy dość prosty. Najważniejszą rolę odgrywa w nim zabezpieczenie, które jest wprost proporcjonalne do wysokości zobowiązania. Co ważne – zabezpieczenie to pojawia się również w kredycie gotówkowym w formie zdolności kredytowej i analizy przychodów.

Zwróćmy uwagę, że zasady udzielania kredytów samochodowych są dokładnie takie same. Czym zatem wyróżnia się taka forma zobowiązania na tle innych modeli kredytowania inwestycji?

Samochód = zabezpieczenie

Kredyt samochodowy jest przeznaczony do sfinansowania inwestycji zakupu auta. To jednak nie wszystko! Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku zabezpieczeniem jest samo auto. Owszem, musi ono być w miarę nowe, gdyż strata wartości pojazdów postępuje stosunkowo szybko. Należy też pamiętać, że skoro mamy do czynienia z taką formą zabezpieczenia, musimy być gotowi na jego częściową kontrolę ze strony banku. Oznacza to też, że osoba nabywająca samochód, nie może podejmować wyłącznych decyzji co do swojej inwestycji. Przykładem jest chociażby ubezpieczenie, które musi mieć określoną przez bank formę.

Kredyty samochodowe – najważniejsze atuty

Mimo to, zaciągnięcie kredytu samochodowego jest bardzo opłacalne. Zobowiązanie to – ze względu na charakter zabezpieczenia – jest stosunkowo tanie (w porównaniu do analogicznego kredytu gotówkowego). Nawiasem mówiąc, jest to jeden z głównych powodów, dla których warto zaciągnąć tego typu produkt finansowy. Należy też pamiętać, że tak zwane „samochodówki” udzielane są na znacznie wyższą kwotę, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań gotówkowych. Jest to bardzo ważny aspekt, który – ze względu na większą elastyczność banku – przynosi wymierne efekty kredytobiorcy.

Zobacz także:  Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Kredyt samochodowy – wysokość rat

Kolejną, bardzo ważną zaletą kredytu samochodowego, jest rzecz jasna możliwość rozłożenia spłaty w czasie. Opcja ta jest niezwykle korzystna zwłaszcza dla tych osób, które nie posiadają na tyle elastycznego budżetu. Naturalnie wydłużenie okresu spłaty przełoży się na zwiększenie kosztów całego kredytowania. Niemniej jest to mechanizm naturalny dla każdego rodzaju kredytu i – prawdę mówiąc – miałby miejsce przy wyborze jakiejkolwiek formy finansowania inwestycji w samochód. Oczywiście nie oznacza to, że Klient nie ma możliwości oddziaływania na finalną wysokość comiesięcznej raty. Wyższa wartość zabezpieczenia kredytu samochodowego przełoży się w tym wypadku na redukcję kosztów, aczkolwiek zasada ta dotyczy wyłącznie zakupu używanego pojazdu. Nowe auto kupowane u dealera nie podlega tym zasadom, gdyż „z automatu” jest traktowane przez bank jako zabezpieczenie.

Podsumowując, kredytu samochodowy to kolejny „tematyczny” produkt finansowy, który podobnie jak hipoteka, jest formą kierunkowego finansowania określonych inwestycji. Ze względu na swą specyfikę i charakter, jest to najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy wariant kredytowania.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.