Jesteś tutaj

Kredyty łatwe do spłaty – jakie powinny mieć cechy

Pośród osób które decydują się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego znaczna większość osób bez wahania stwierdzi, że poszukują przede wszystkim takich ofert, które będą łatwe do spłaty. Okazuje się jednak, iż dla każdego oznacza to całkiem inne czynniki, które są najważniejsze.

Często pod pojęciem kredytu łatwego do spłaty ukrywa się określenie jak najniższych kosztów całkowitych. Mowa tutaj nie tylko o konieczności zwrotu kapitału, ale również o naliczonych odsetkach i innych opłatach. Dlatego osoby które zwracają na to najwięcej uwagi patrzą przede wszystkim na wysokość oprocentowania jak również innych opłat związanych z przyznaniem kredytu. Jednak oprocentowanie kredytów w większości banków zwiększa się wraz z wydłużeniem okresu jego spłaty. Jest to związane z tak zwanym ryzykiem kredytowym, według wszelkich statystyk to właśnie kredyty na długi okres czasu są najbardziej narażone na niespłacenie. Wyższe oprocentowanie jest dla banku więc swoistą rekompensatą ewentualnych strat z tytułu braku płatności. To jednak sprawia że jeśli klient nie zdecyduje się na wydłużenie okresu spłaty z powodu wyższego oprocentowania musi się liczyć z wyższymi ratami miesięcznymi.

Niektórzy klienci patrzą właśnie na wysokość raty miesięcznej, chcąc ją dopasować do możliwości swojego budżetu domowego. Wówczas jednak musza się liczyć często z nieco wyższymi kosztami kredytu często właśnie w związku z wyższym oprocentowaniem i wydłużonym okresem spłaty. Wiele osób jednak przyznaje, że wolą oddać nieco więcej ale w zamian za to mieć spokój przez cały okres spłaty i pewność, że nie będą mieli z tym najmniejszego problemu. Banki zauważają, że klienci zwracają wiele uwagi właśnie na koszty kredytu robią więc wiele, aby je zminimalizować. Obecnie przy większości kredytów gotówkowych klient nie płaci prowizji, gdyż jest ona obniżona do zera. Wprowadzają także bardzo wiele ciekawych promocji, których zadaniem jest obniżenie kosztów kredytów. Do takich zalicza się między innymi zwrot części wpłaconego oprocentowania. Klient po spełnieniu warunków dostaje gotówkę na konto lub też jego kolejna rata jest obniżana o wysokość należnej sumy. Obecnie klienci sprawdzają, że bank w którym zamierzają złożyć wniosek o kredyt proponuje im takie promocję, dzięki czemu mogą zyskać na zaciągnięciu zobowiązania właśnie u nich. Z pewnością jednak najważniejsze jest to, aby każdy zainteresowany kredytem przed jego zaciągnięciem sprawdził stan swoich finansów jak również policzył, czy będzie go stać na spłatę wybranego zobowiązania.