Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy to produkt, który możemy kojarzyć np. z reklam. Jeśli myślimy o tego rodzaju zobowiązaniu, może pojawić się pytanie o to, na co należy zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu. Odpowiedź nie jest łatwa.

Zacznijmy od tego, że na pewno nie ma czegoś takiego, jak kredyt idealny. Żaden z nich nie spełni w całości naszych oczekiwań. Mimo krzyczących do nas z reklam sloganów, koszty kredytu uzależnione są ostatecznie od naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Bank podczas szacowania naszej zdolności kredytowej bierze pod uwagę wiele czynników. A im ryzyko spłaty dla banku mniejsze, tym niższe koszty kredytu. Często na atrakcyjniejsze warunki finansowania może liczyć dotychczasowy klient. Mowa tutaj o klientach posiadających rachunek ROR, konto oszczędnościowe, a nawet rachunek kredytowy. Nowi klienci są zazwyczaj sprawdzani bardziej skrupulatnie. Bywa, że przy wyższych kwotach nie wystarcza oświadczenie o dochodach. Konieczne bywa zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Bank sprawdza też historię kredytową potencjalnego klienta. Jeśli nie mamy historii kredytowej albo do tej pory nieterminowo spłacaliśmy nasze zobowiązania, wtedy możemy spodziewać się negatywnego wpływu na koszty kredytu. Może to nawet skutkować odmową udzielenia kredytu.

Bank pobiera informacje o historii kredytowej z systemu prowadzonego przez Związek Banków Polskich oraz z Biura Informacji Kredytowej. W BIK znajdują się informacje o dotychczasowych pożyczkach i kredytach, które zaciągnęliśmy w bankach czy innych placówkach. Z zapisów instytucja bankowa dowiaduje się o tym, jak przedstawiała się spłata naszego zadłużenia. Dane takie mogą być przechowywane nawet przez 5 lat. Im lepsza historia w BIK, tym większa szansa na otrzymanie kredytu. Może wpływać to również na warunki kredytu gotówkowego, które zaoferuje nam bank. Bank może sprawdzić nas również w BIG czyli Biurze Informacji Gospodarczej. Znajdują się tam informacje o długach wobec dostawców np. prądu, gazu czy wody. BIG współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami, które wpisują do niego dłużników. Wpis tego rodzaju usuwany jest po spłacie długu. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego warto sprawdzić swoje dane w BIG. Osoba znajdująca się w tego rodzaju rejestrze, jest traktowana jako niewypłacalna, co może nas pozbawić albo znacznie utrudnić zdobycia kredytu. Warto wspomnieć, że istnieje możliwość sprawdzenia naszej sytuacji w BIK-u.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.