Oferty kredytów gotówkowych – jak analizować?

Oferty kredytów gotówkowych – jak analizować?

Pożyczkobiorców przybywa i to w dość dużym tempie. Większe pieniądze trudno zaoszczędzić w przeciętnym gospodarstwie domowym. Natomiast kredyt gotówkowy umożliwia wygenerowanie sporej gotówki w krótkim terminie. W jaki sposób jednak analizować oferty kredytów gotówkowych, aby nie popełnić krytycznych błędów?

Podstawowe elementy kredytu gotówkowego do analizy

Najpierw pomyśl o kwestiach zabezpieczenia kredytu gotówkowego. Wiele kredytów gotówkowych udziela się nawet na kilkadziesiąt miesięcy, a to już daje podstawę do żądania zabezpieczenia umowy. Najbezpieczniej oczywiście zgodzić się jedynie na standardowe oświadczenie o poddani się egzekucji. Gorzej, jeżeli pożyczkodawca domaga się zabezpieczenia umowy hipoteką. Uważaj, aby nie zabezpieczać stosunkowo niewielkich kredytów gotówkowych dużym majątkiem rodzinnym, bo to jeden z kroków do bankructwa gospodarstwa domowego. Kolejna kwestia to przeznaczenie kredytu gotówkowego. Specjaliści odradzają wydawania wszystkich środków na cele konsumpcyjne. Najlepiej kredyt gotówkowy zainwestować w dobra materialne, które można ewentualnie odsprzedać. W taki sposób generujesz dodatkowe zabezpieczenie na wypadek kryzysu ekonomicznego.

Ocena całkowitych kosztów kredytu gotówkowego

Analiza kosztów kredytu gotówkowego jest właściwie kluczowa z perspektywy pożyczkobiorcy. Musisz wiedzieć, ile faktycznie zapłacisz za zobowiązanie. Akurat banki detaliczne oraz parabanki podają na życzenie klientów całkowity koszt kredytu. To po prostu obowiązek wynikający z aktów prawnych. Odsetki, prowizje, składki ubezpieczenia, a także opłata za rozpatrzenie wniosku to podstawowe składniki kosztów. Uważaj, ponieważ prowizja za przyznanie kredytu obniża ogólną kwotę kredytu. Wielu klientów narzeka, że wtedy suma jest po prostu niewystarczająca i trzeba zmienić warunki umowy. Najszybciej porównasz kredyty gotówkowe na podstawie wskaźnika RRSO. Akurat rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia już wszelkie przepływy finansowe występujące w umowie kredytowej. Ostatecznie zwróć uwagę na system rat. Standardowo masz do wyboru raty malejące lub równe. Raty malejące wykazują znacznie więcej korzyści dla kredytobiorcy niż raty równe.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.