Co trzeba wiedzieć o konsolidacji kredytów?

Co trzeba wiedzieć o konsolidacji kredytów?

Potrzeba konsolidacji kredytów występuje wśród kredytobiorców wykorzystujących jednocześnie wiele grup zobowiązań. Przed dopasowaniem oferty w bankach warto zwrócić uwagę na kilka specyficznych właściwości konsolidacji zadłużenia.

Potwierdzenie zamknięcia zobowiązań

W ramach konsolidacji bank zobowiązuje się do spłaty dotychczasowych kredytów. To oznacza, że kredytobiorca nie może już z nich korzystać. Nie jest to zawsze oczywiste. Przy podpisywaniu umowy konsolidacyjnej kredytobiorca przekazuje informacje (dokumentację) niezbędne do zamknięcia zobowiązań. Doradca w banku najczęściej sprawdza w BIK, czy operacja zamknięcia umów się udała i potwierdza sytuację klientowi. Ten element warto dodatkowo potwierdzić w wybranych instytucjach finansowych, bo każdy błąd w BIK, szczególnie przy konsolidacji to trudność z późniejszym zaciąganiem zobowiązań w jakiekolwiek formie, nawet w sektorze pozabankowym.

A co kiedy konsolidacja nie wystarczy na pokrycie wszystkich długów?

Kwota konsolidacji nie zawsze wystarczy na pokrycie wszystkich długów. Wtedy kredytobiorca musi pozyskać pieniądze z innego źródła, co może przysporzyć dodatkowych problemów. Musisz się upewnić, czy konsolidacja w pełni zaspokaja potrzeby restrukturyzacyjne. Mylnie uważa się, że konsolidacja dotyczy wszystkich rodzajów pożyczek/kredytów. Bardzo trudno o oddłużenie w przypadku zadłużenia chwilówkami, czy kredytami o specyficznych, preferencyjnych właściwościach. Niektórych kredytów udzielanych z dopłatami unijnymi banki detaliczne nie konsolidują, ponieważ to wiązałoby się ze spełnieniem szeregu nietypowych formalności.

Wady i zalety różnych rodzajów konsolidacji kredytów

Konsolidacja występuje w kilku wersjach, a mianowicie gotówkowej, hipotecznej, z ubezpieczeniem lub bez. Każda posiada wady i zalety. Konsolidacja gotówkowa wymaga wyłącznie oceny zdolności kredytowej, ale obowiązuje maksymalnie na dziesięć lat, do tego z ograniczeniami kwotowymi. W konsolidacji hipotecznej wnosisz do umowy zabezpieczenie w postaci nieruchomości, co gwarantuje najniższą ratę i mocne zmniejszenie oprocentowania. Ubezpieczenie w konsolidacji to znaczący koszt, jednak polecany małżeństwom, jeżeli nie chcesz, aby ewentualne zobowiązania przeszły na członków rodziny po śmierci, czy w chorobie.

Udostępnij

O autorze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.